Yağmurun Renklerle Eşsiz Dansı "Gökkuşağı"

Üniversite Kütüphanesindeyken Objektifime Yansıyan Şaheser :)
Gökkuşağı hayatımızda gördüğümüz en güzel manzaralardan birisidir. Bu fotoğrafı çektiğim zaman gökkuşağını ilk defa bu kadar net görebilmiştim. Bir kere daha hayran kaldım. Sistemin ne kadar ilahi olduğunun bir kanıtı bence.. Fotoğrafa telefonumda denk geldiğim zaman gökkuşağının nasıl oluştuğu sorusu aklıma geldi. Hemen araştırmaya başladım.


Bilim adamı Newton teleskopla baktığında neden yıldızların önünde renkli bir perde göründüğünü merak etmiş ve bunun üzerine birkaç çalışma geliştirmiş.  Çok sonra merceklerden oluşan bir prizma yapmış. Bu prizmayı karanlık bir duvara doğru tutarak ışığın içeri girmesini sağladığı sırada şaşırtıcı bir şey olmuş olmuş. Gelen beyaz ışık duvara rengarenk yansımış. Daha sonra aslında görülen beyaz ışığın renklerin karışımından meydana geldiğini anlamış ve bunu bu şekilde açıklamış. Evet görülen ışık aslında içinde 6 rengi bulunduran bir renk karışımı. Newton'un bulduğu mercekten oluşan üçgen prizmayı alıp yağmur damlarıyla eşleştirelim. Yağmur taneleri de birer üçgen prizmadır. Bu tanelerin iri olduğu yerlerde ışık kırılır ve rengarenk gözükür. İşte gökkuşağının renkleri bu şekilde oluşurmuş.


Gökkuşağının yağmur tanelerinden oluştuğunu öğrendim ama aklıma yeni sorularda getirdi bu durum. Gökkuşağı neden düz bir perde şeklinde değil de yay şeklinde yansıyor? Renkler neden iç içe değil de ayrı ayrı özenle çizgilerle ayrılmış gibiler?  Neden bir ressamın en büyük eseri gibi duruyorlar? İşte bu sorulara madde değil de soyut inançlarımız cevap veriyor. Çoğu şeyi bilimin açıklayamadığını düşünüyorum. Gökkuşağı bunun örneklerinden sadece bir tanesi. Bunun gibi tonla örnek verilebilir. Dünyada açıklanamayan,kendine hayran bıraktıran bir sürü bir sürü doğa harikası var. Etkilenmemek elde mi? Baksanıza öyle bir yaratıcı ki ışığı gözümüze beyaz olarak gösteriyor. Aslını göstermek için ise yağmur damlalarını buna sebep kılıyor ve damlaların yay gibi dizilmelerini sağlıyor. Sanatıyla herkesi büyülüyor.

Gökyüzü umudun simgesidir. Gökyüzünde bu renk cümbüşünü görmek ise gökyüzünün bize umut etmeye devam etmemizi fısıldamasıdır. Gökkuşağı bu dünyada varoluşumuzun simgesidir. Umarım umut ettiğiniz ne varsa size gökkuşağı gibi bir sonuç verir :)

Yazımı beğendiyseniz paylaşırsanız sevinirim, diğer yazılarımı okumak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz, gökkuşağı gibi renkli bir gün sizinle olsun :)

28 yorum:

 1. Etkileyici bir yazıydı Allah'ın bizlere verdiği ne güzel bir mücize gökyüzünden topraktan dağdan taştan anlamamız gerek nede çok şey var.
  Yazınız için çok teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet anlamamız gereken o kadar çok şey var ki. Ben teşekkür ederim asıl beğenmenize sevindim :)

   Sil
 2. Gökkuşağını çok severim ben. O renk cümbüşüne hayran kalmamak elde değil. Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız sevmeyen yoktur bence :) Çok sağolun beğendiyseniz ne mutlu :)

   Sil
 3. Tam gökkuşağı gibi bir yazı olmuş🌈 teşekkürler 😊

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir fotoğraf ve renkli bir yazı..Elinize sağlık

  YanıtlaSil
 5. fotoğrafı siz mi çektiniz vayy gerçekten çok güzel yakalamışsınız küçükken her çocuk gibi dibinde hazine olduğunu düşünürdük dibine kadar gitmeye kalkardık annem yarı yoldan çevirirdi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben çektim. Teşekkür ederim :) Ben küçükken hiç öyle düşünmemiştim. Farklı bir düşünce :)

   Sil
 6. Ne kadar güzel bir fotoğraf bu, çok hoşuma gitti doğrusu ve gökkuşağı o kadar büyük ki ekrana sığmamış :) :) Yazı da bir o kadar güzel olmuş, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çekerken çok denemiştim ama sığmamıştı :)
   Çok teşekkür ediyorum. Sevgiler :)

   Sil
 7. Fotoğraf çok güzel. Yazı da bir o kadar güzel olmuş. Hakikaten bilimin gücü çoğu şeyi açıklamaya yetmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Evet bilim ne kadar da bir çok şeyi açıklasa da bazı şeyleri açıklamaya onun gücü yetmiyor.

   Sil
 8. Fotografa bayıldım çok çok güzel...
  Detaylı ve bilgi dolu bir yazı olmuş.Emeğine sağlık..

  YanıtlaSil
 9. Fotoğraf çok başarılı olmuş,yazınız da kapsamlı ve bilgilendirici.
  Hepimiz aynı göğe bakıyor ve aynı göğün altında birleşiyoruz aslında.Gökkuşağı da umudumuz oluyor..
  Emeğinize kaleminize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet bende gökkuşağının umudumuz olduğunu düşünüyorum. Sevgiler :)

   Sil
 10. Ben de çok seviyorum gökkuşakları, evet, Allah'ın en büyük sanatsal eserlerinden biri.

  Bir kez, ben ve ailem şehirin ucunda olan Başkarcı dağına, arabayla ulaşabilen yüksek bir yere gittim. Yağmur yağıyordu. Sonra güneş açınca bir müddet sonra çok güzel bir gökkuşağı belirdi. Fotoğrafını çektim ve sakladım. Birkaç hafta sonra fotoğraflara yine baktığımda şu gökkuşağının altında hafifçe beliren bir diğer gökkuşağı vardı. Çok şaşırdım. Okuduğuma göre çifte gökkuşakları çok nadir görünürmüş ve buna yerinde değil, fotoğrafta şahit oldum. Ay Allah, keşke görebilseydim!

  Birkaç gün önce de yağmur sonrası gökkuşağı belirdi, okuldaydım. Onu direk farketmedim, yerde yağmur ıslaklığı vardı ve üzerinde sanki petrol dökülmüş gibi rengarenkti. Yukarıya baktığımda çok güzel bir gökkuşağıyla karşılaştım. Arkadaşlarıma söylediğimde "Aaa!" diye çok şaşırdılar bakınca.

  Neyse çok uzatmayayım, ben de sizin gibi gökkuşaklarını çok seviyorum. En sevdiğim doğal eserlerden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çift gökkuşağı olabildiğini bilmiyordum. Gerçekten muhteşem olmalı. Sizde ne şanslısınız fotoğrafını çekmişsiniz. Çekerken fark etmesenizde :) Küçükken bayılırdım yağmur suyunda o renkleri görmeye :)

   Bu güzel ve uzun yorumunuz çok teşekkür ederim :)

   Sil
 11. Gökkuşağını kim sevmez ki? 🌈 gökkuşakların da bilmediğimiz gizemler saklı olabilir..🙂 çok iyi tanımlamalar yapmışsınız ve harika bir görüntü yakalamışsınız,emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de olabilir neden olmasın :) Çok teşekkür ediyorum bu güzel düşünceniz için :)

   Sil
 12. Biz çocukken gökkuşağının altından geçebilirsek cinsiyetimizin de değişeceği söylenirdi :) Çok severim gökkuşağını izlemeyi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukken gökkuşağı ile ilgili ne çok şey düşünmüşüz :)
   Gökkuşağı sevilmez mi :)

   Sil
 13. Şöyle bir gökkuşağı görüp de ne iyi etmişsiniz hemen fotoğrafını çekmişsiniz. Doğanın harikalarını hayranlıkla izlememek elde değil...
  Uzun zamandır gökkuşağı görmedim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende iyi ki çekmişim dedim sonradan :) O kadar doğa harikası var ki gerçekten keşke hepsine tanık olabilsek. Umarım sizde böyle güzel bir gökkuşağına tanık olursunuz :)

   Sil
 14. başarılarınızın devamını dilerim :)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetlidir, Düşüncelerinizi Paylaşırsanız Seviniriz :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.